Vai vēlaties uzzināt, kurš no aktīvajiem vulkāniem bija augstākais pasaulē? Vai vēlaties salīdzināt upju garumu un kalnu grēdu augstumu, kas pastāvēja pagātnē? Šajā gadījumā var noderēt 1800. gada vecā pasaules karte.
Vietnes karte
Vecās pasaules karte sākumā
No 1849. līdz 1851. gadam izdevējs Džeimss Reinoldss un topogrāfiskais gravieris un ilustrators Džons Emslijs izstrādāja zinātniski pamatotu diagrammu dizainu. Tās izmērīja ģeoloģiskās reljefa formas un tika iekļautas 12 planšetēs izdotajā grāmatā “Ģeoloģiskās diagrammas”.
Šajā laikā diagrammu veidotājiem bija liela nozīme jaunāko zinātnisko pētījumu atpazīstamības un pieejamības veicināšanā. Viņi veidoja kartes, attēlus un ilustrācijas, kurās attēloti cilvēka radīti un dabas brīnumi visā pasaulē.
Reinolds un Emslijs ņēma akūtas zinātniskas detaļas, mērījumus un skaitļus un ieauda tos kaut ko ne tikai vieglāk saprotamā, bet arī skaistā, ko aplūkot. Daļēji informatīvas diagrammas un daļēji mākslas darbi ir agrīnās zinātniskās infografikas, kas kalpoja par pamatu mūsdienās redzamajām izglītības diagrammām.
19. gadsimta 1800. gadu kartes
19. gadsimta 19. gadsimtā tika veikti revolucionāri zinātniski atklājumi, tostarp pirmo reizi vēsturē tika novērota planēta Neptūns un radītas evolūcijas teorijas. Jau 19th . gadsimta sākumā, kad Aleksandrs fon Humbolts izstrādāja to, ko uzskata par pirmo infografiku, kartogrāfi un izdevēji nāca klajā ar plašu spilgtu displeju klāstu, ko viņi izmantoja, lai izskaidrotu sarežģītas jaunas idejas plašai sabiedrībai.
Reinoldsa izdevniecība Londonā drukāja ievērojamu produkciju 30 gadus ilgās karjeras laikā. Tā bija atbilde uz lielo pieprasījumu pēc datiem par tehnikas un zinātnes sasniegumiem. Izdevējs sadarbojās arī ar dažiem gravieriem un kartogrāfiem, un viens no viņa galvenajiem sadarbības partneriem bija Emslijs.
Viņi abi kopā izstrādāja veco pasaules karti un vairākas infografikas. Abi tika ievēlēti arī Anglijas Karaliskajā ģeogrāfijas biedrībā. Tā bija profesionāla organizācija, kuras mērķis bija sniegt precīzu ģeogrāfisko un kartogrāfisko informāciju. Viņu darbu šarmu un pievilcību nodrošināja zinātnisko zināšanu, mākslinieciskās izjūtas un formālo kartogrāfijas paņēmienu apvienojums.
Ko apskatīt 1800 vecās pasaules kartēs
1851. gadā publicētās Reinoldsa un Emslija ģeoloģiskās diagrammas bija ļoti detalizētas un krāsotas ar rokām, un tas bija viens no viņu daudzajiem mākslinieciskajiem portfeliem. Kartēs attēlota reliģija, gaisa straumes un augu izplatība. Savukārt kartēs atjautīgi attēloti lielākie kalni, ūdenskritumi, upes un pat populāras vēsturiskas celtnes.
Piemēram, panorāmas vecās pasaules galveno ezeru un upju kartē ir izkārtotas visas pasaules lielākās upes. Tajā vizuāli salīdzināti Amazones, Kolorādo, Nīlas un Reinas upju garumi.
Lielākās pilsētas ir izkaisītas gar upēm, caur kurām tās plūst. Upju rindas papildina dažādi ezeri, piemēram, Erija ezers, Ženēvas ezers, Kaspijas jūra un Nāves jūra. No skata paveras priekšstats par to, cik plaša ir Turcijas Melnā jūra un Krievijas Kaspijas jūra.
Ar 1800 gadu veco pasaules karti jūs gūsiet priekšstatu par pagātnē notikušajiem notikumiem, kas veicinājuši to, kāda pasaule ir kļuvusi šodien.