
Makas augs, kas pazīstams arī ar zinātnisko nosaukumu Lepidium meyenii vai biežāk kā Peru žeņšeņs, ir Peru izcelsmes augs. Tas galvenokārt aug kalnainos apvidos, un, precīzāk sakot, to galvenokārt audzē Andu kalnos. Tomēr daži lauksaimnieki to sāka audzēt arī Brazīlijā, Bolīvijā un Ķīnā, jo pieprasījums pēc tā ir liels.

Tādējādi tas ir krustziežu dzimtas dārzenis, kas pieder brokoļu, ziedkāpostu, kāpostu un savojas kāpostu saimei, bet ēdamā daļa ir tikai sakne. Papildus tam, ka maca ir labi pazīstams pārtikas produkts un uztura bagātinātājs, to jau gadsimtiem ilgi izmanto arī medicīnā, lai palielinātu auglību, uzlabotu enerģiju un stabilizētu garastāvokli. Maka sakne nedaudz atgādina bietes, parasti tā ir lielāka par redīsu. Šķirnes ir violeti sarkanas, dzeltenīgi baltas vai pat melnas, ar zaļiem paplašinājumiem, kas aug uz augšu. Lai gan saknes smarža atgādina karameles smaržu, garša ir ļoti atšķirīga, tāpēc nevajag maldīties.
Peruāņi šo sakni lieto, apcepot to uz uguns vai vairākas reizes vārot pirms vārīšanas. Tomēr visizplatītākais patēriņa veids ir pulvera veidā.
Makas uzturvērtība
Tāpat kā citas krustziežu dzimtas dārzeņu saknes, arī maca (vairāk informācijas Vegamega vietnē) satur maz tauku un daudz šķiedrvielu. Tā ir arī lielisks augu izcelsmes olbaltumvielu un svarīgāko vitamīnu un minerālvielu, piemēram, kalcija, kālija, vara, dzelzs, B grupas vitamīnu un C vitamīna, avots.
Attiecībā uz ieteicamajām devām, ja jau esat iegādājies maca pulvera paciņu, jūs redzēsiet, ka tās ir ļoti zemas. Tas ir tāpēc, ka visas mūsu uzskaitītās uzturvielas saknē ir nelielā daudzumā.