Kā audzēt sēnes mājās

Šis raksts ir iecerēts kā ceļvedis, lai palīdzētu cilvēkiem izaudzēt Hericium erinaceus – Ežu dižadatene mājas apstākļos. Šeit izklāstītie soļi ir balstīti uz manu pieredzi, kas gūta, audzējot šo sēni jau vairāk nekā četrus gadus, tāpēc tiem vajadzētu darboties. Tomēr vienmēr ir iespējams, ka notiks kaut kas tāds, kas nav iekļauts šajā dokumentā, vai ka es kaut ko svarīgu esmu palaidu garām.

Pirms sākat darbu, es vēlētos, lai ikviens, audzējot Hericium erinaceus, paturētu prātā dažas lietas. Ir daudz iemeslu, kāpēc, mēģinot audzēt Hericium erinaceus, kaut kas var notikt nepareizi, bet visbiežāk pieļautās kļūdas ir šādas:

Ja jūsu Hericium erinaceus nesasniedz augļus četru nedēļu laikā pēc tam, kad tas ir izaudzēts uz substrāta bloka, visticamākais iemesls tam ir nepareizi audzēšanas apstākļi.
  • Nepareizi audzēšanas apstākļi – pārāk auksti vai pārāk karsti. Tas ir ļoti svarīgi! Ja 4-5 dienas pēc sēņošanas uzturēsiet stabilu 25 °C temperatūru, pēc tam vēl 3-4 dienas uzturēsiet aptuveni 21 °C temperatūru, sēne sāks augt pati no sevis, ja viss pārējais būs kārtībā. Tiklīdz micēlijs sāks augt un tiklīdz substrāta bloka virspusē pamanīsiet bālganus izplūdušus plankumus, atstājiet to mierā un līdz ražas novākšanas laikam tam vairs nepieskarieties! Tā es visus šos gadus ieguvu lielāko daļu savu sēklu, lai gan neizmantoju apvalku.
  • Nepareizs substrāts – tiek izmantots nepareizs sēņu substrāts, piemēram, brūno rīsu milti (BRF) vai rudzu milti (RF). Lai gan man pirmie sēņu komplekti sāka augļot ar BRF, ir daudz vieglāk sasniegt rezultātus, ja izmantojat pareizo substrātu! Es personīgi iesaku Hericium erinaceus audzēšanai pagatavot savu maisījumu, jo tas ir lēts un viegli apstrādājams, kad viss ir sagatavots.
  • Nepietiekams apgaismojums – pārāk tumšs vai pārāk maz gaismas vienkārši nederēs! Nelielai 15 W CFL spuldzei vajadzētu būt vairāk nekā pietiekamai, ja jūsu audzēšanas komplekts atrodas telpā, kur lielāko dienas daļu ir daudz netiešas saules gaismas, kas nāk no logiem, bet ne tieši virs tiem.
  • Nepareizs sēņu komplekts. Šo ir visgrūtāk izskaidrot, jo ir pieejams tik daudz dažādu komplektu, bet paturiet prātā, ka, ja jūsu komplektā nav labi drenējošas augsnes, jūs, iespējams, nesasniegsiet labus rezultātus pat tad, ja viss pārējais būs kārtībā! Ja izmantojat audzēšanas komplektu, kas satur brf vai rf substrātu, tad tam nevajadzētu būt lielai problēmai.


Ja jūsu Hericium erinaceus nesasniedz augļus četru nedēļu laikā pēc tam, kad tas ir izaudzēts uz substrāta bloka, visticamākais iemesls tam ir nepareizi audzēšanas apstākļi. Augsta temperatūra kombinācijā ar zemu mitruma līmeni palēnina vai pilnībā aptur micēlija augšanu un var izraisīt augšanas pārtraukšanu, ja apstākļi nav ideāli!Ja sākat novērot augšanas pārtraukšanu, neuztraucieties, jo micēlijam vajadzētu spēt atkal augt šajās daļās, kad apstākļi būs labāki. Nenovāc tos!

Šajā rokasgrāmatā aprakstītie soļi attiecas uz vienkārša plastmasas trauka ar hermētisku vāku izmantošanu kā augļošanas kameras, taču ir arī vairāki citi varianti.

Izvēloties sēņu komplektu, var būt ļoti grūti izlemt, kurš no tiem galu galā dos labus rezultātus. Uzdodiet sev šādus jautājumus:

  • Vai šajā komplektā ir substrāta materiāls, kas ir viegli apstrādājams? Piemēram, vai pirms sēņošanas uz inertas augsnes ir jāpielej ūdens?
  • Vai šajā komplektā ir labi drenējoša audzēšanas vide, vai tā vietā es varu pats pagatavot maisījumu?
  • Vai šim komplektam ir pievienots savs augļošanas trauks, ar kuru ir viegli rīkoties, vai arī man tas būs jāpērk atsevišķi?

Ja atbilde uz vismaz diviem no šiem jautājumiem ir “jā”, tad, iespējams, jums ir labs sēņu audzēšanas komplekts! Turpmāk aprakstītie soļi ir paredzēti normālai istabas temperatūrai (21 °C), tāpēc, ja jūsu mājā ir pārāk silts vai pārāk auksts, paturiet prātā, ka viss var notikt ne tik gludi, kā šeit aprakstīts! Tomēr, ja vien jūs visu precīzi ievērosiet, jūsu Hericium erinaceus sēņu komplekts ļaus jums sasniegt labus rezultātus.

Materiāli un piederumi Hericium erinaceus audzēšanai

  • Viens tīrs sēņu audzēšanas komplekts vai zāģskaidu nārsts (lai micēlijs augļojas pats, nevis uz graudu burkas!) (aptuveni 10 USD / 7 EUR par komplektu) vai zāģskaidu nārsts (ieteicams tikai pieredzējušiem audzētājiem).
  • 60 litru plastmasas trauks ar hermētisku vāku
  • Ciešs, elpojošs audums, kas ir pietiekami liels, lai nosegtu augļķermeņa iekšpusi (piemēram, moskītu tīkls vai organza) – es iesaku šo, jo tas ir lēts un to var viegli sagriezt dažādos izmēros!
  • pietiekami liela gumijas lente, lai nostiprinātu audumu virs augļķermeņa. – Šim nolūkam jums būs nepieciešama ļoti plata gumija vai divas vairāk vai mazāk parastas gumijas, ja tās ir pietiekami lielas.
  • Daudz vermikulīta VAI kāda cita veida hidratēta poraina augsnes vide, ar kuru var aizpildīt nelielus caurumus plastmasas traukā (piemēram, perlīts, kokoskoira u. c.) – iesaku izmantot vermikulītu, jo tas ir lēts un viegli iegūstams! Ne daudziem cilvēkiem ir pieejams, piemēram, perlīts…
  • Plāns dārzkopības augsnes slānis uz augšanas barotnes (pēc izvēles) – tas dod sēņu komplektam papildu stimulu īsi pirms tā sāk piesprausties un var palīdzēt nedaudz paātrināt augšanu.
YouTube video


Caurspīdīgs plastmasas maisiņš vai kartona kārba, kas iekļaujas jūsu augļķermeņa iekšpusē – tas saglabās mitrumu, vienlaikus nodrošinot gāzu apmaiņu! Ja izmantojat kartona kasti, pārliecinieties, ka tā ir pilnībā noslēgta no visām pusēm un ka nekur nav spraugu, no kurām varētu izplūst gaiss! Es arī iesaku aplikt ar alumīnija foliju visas atklātās kastes daļas, jo pārāk liela gaismas iedarbība var izraisīt piesprādzēšanos, pirms esat tam gatavs!
Higrometrs (nav obligāts) – tas nav īsti vajadzīgs, ja uzticaties sev, ka pareizi novērtējat apstākļus augļkopības kamerā, taču ir jauki, ja jums ir papildu atskaites punkts, kad viss sāk iet greizi…

Ziņas no tās pašas kategorijas:

Elektriskos velosipēdus modernā krāsā Previous post Pamatinformācija par elektrisko velosipēdu
Vilkšanas virvi Next post Viss par atgūšanas siksnu un vilkšanas virvi